roza_damascenska

foto: marokosklep.com

agencja PyRy

agencja PyRy

8 września 2018, 10:30

Woda różana oczyszcza i łagodzi

Woda różana powstaje w procesie wytwarzania olejku różanego. Nie tylko oczyszcza i tonizuje, ale również łagodzi podrażnienia. Dlatego zalecana jest również do cery wrażliwej i trądzikowej. Warto wypróbować wodę, która powstaje z płatków róży damasceńskiej, zwanej najcenniejszym kwiatem na świecie.

Działanie wody różanej na skórę znane było kobietom już w starożytności. Mówi się, iż z korzystała z niej sama Kleopatra. W krajach arabskich, z dobrodziejstw wody różanej, korzysta się do dziś - nie tylko w celu oczyszczania twarzy czy mycia włosów, ale również jako dodatek kulinarny.

Także w kuchni.
W kuchni orientalnej woda różana wykorzystywana jest od wieków. Głównie do wytwarzania słodkości, takich jak: lassi (napój z jogurtu, cukru, wody różanej i soku owocowego), kadaifi (ciasto w formie cienkich nitek tzw. anielskie włosy) czy baklava (deser z ciasta listkowego). Podczas lata pełni funkcję aromatycznego dodatku do napojów, które serwowane są na zimno. Z kolei w czasie zimy dodaje się kilka jej kropli do herbaty czy kawy.

Niezwykły "produkt uboczny".
Nie chce się wierzyć, że ten ceniony kosmetyk, tak naprawdę jest ... produktem ubocznym. Powstaje podczas wytwarzania olejku różanego, w procesie destylacji płatków róży, parą wodną. Mimo, iż woda różana działa mniej intensywnie niż olejek, nie sposób odmówić jej cennych właściwości. Dodatkowo jest bardziej bezpieczna i może być stosowana bez rozcieńczania, nawet przez osoby z wrażliwą skórą, dzięki niższej koncentracji substancji bioaktywnych.

Barwniki i witaminy.
Jest bogatym źródłem bioflawonoidów, dzięki którym posiada właściwości antyoksydacyjne. Zapobiega więc skutkom, które powodują wolne rodniki. Dzięki beta-karotenowi działa antyseptycznie, przeciwzapalnie i kojąco. Zawartość witamin z grupy B sprawia, że woda różana minimalizuje napięcie i rogowacenie skóry. Z kolei witaminy C i E odpowiadają za nawilżenie skóry, spowolnienie procesu powstawania zmarszczek, jak i za wzmocnienie naczynek.

Tonik także do cery problematycznej.
Jak każdy naturalny hydrolat, również woda różana ma pH, które zbliżone jest do naturalnego odczynu skóry. Nie narusza ochronnej warstwy hydrolipidowej skóry, dlatego jest cenionym tonikiem do cery każdego typu. Dzięki działaniu kojącemu i łagodzącemu, zaleca się jej stosowanie również w przypadku cery wrażliwej i trądzikowej.

Relaksujący zapach.
W wodzie różanej znajdują się lotne olejki eteryczne, dzięki którym urzeka kwiatowym, świeżym i subtelnym zapachem. Zapach ten ma właściwości aromaterapeutyczne, dzięki czemu poprawia samopoczucie, pomaga zrelaksować się i odprężyć.

Królowa róż.
Mimo, iż na świecie rośnie ponad 200 odmian dzikich róż i nawet 20 tysięcy odmian szlachetnych, jest jeden gatunek, który zwraca szczególną uwagę, to róża damasceńska, czyli rosa damascena. Jej kwiaty nazywane są najcenniejszymi na świecie, gdyż w ich płatkach znajduje się ponad 300 składników aktywnych, m.in. taniny (garbniki), antocyjanozydy (flawonoidy), saponiny czy olejki eteryczne.

Róża damasceńska uprawiana jest w basenie Morza Śródziemnego, m.in. w Maroko, gdzie cieszy się dużym uznaniem i ma długą tradycję stosowania. Z tego powodu marokosklep.com ma w swojej ofercie wodę różaną, która pochodzi właśnie z tego kraju.

Zastosowanie wody różanej.
Hydrolat ten:
- delikatnie oczyszcza, tonizuje i odświeża skórę
- regeneruje, koi, łagodzi podrażnienia i zaczerwienienia
- odżywia i nawilża
- wzmacnia ściany naczyń krwionośnych
- zwiększa elastyczność skóry i poprawia jej napięcie
- przywraca naturalny blask i nadaje zdrowy koloryt
- chroni przed negatywnymi czynnikami zewnętrznym.

W wodzie różanej, ze względu na naturalne pochodzenie, może wytrącać się osad. Jest to uwarunkowane obecnością niewielkich pozostałości płatków kwiatów, co nie wpływa na właściwości produktu.

Może być stosowana jako tonik lub mgiełka odświeżająca. Należy nanieść ją za pomocą płatka kosmetycznego lub spryskać twarz różaną mgiełką.

Źródło: marokosklep.com