Modne trendy w małej łazience
Zacznijmy od… zerwania ze stereotypami. Przyjęło się, że jeśli metraż jest mały, do dyspozycji mamy wyłącznie biel, która optycznie powiększa wnętrze; musimy też wybrać pomiędzy wanną a prysznicem. Udowadniamy, że niedużą powierzchnię również da się zaaranżować modnie, barwnie, bez konieczności rezygnowania z czegokolwiek.
Kolory i wzory
W przykładowej aranżacji projektant wykorzystał w strefie kąpielowej podłużne kafle w tonacji łososiowej. Do strefy umywalki i na podłogę wybrał za to płytki z intrygującym motywem terazzo. To jeden z najmodniejszych trendów. Charakterystyczny wzór nawiązuje do popularnego w XIV-wiecznej Wenecji materiału wykonanego z okruchów marmuru oraz innych różnokolorowych kamieni. Lubowano się w nim w okresie międzywojennym, a jako spolszczone lastryko przypadł do gustu projektantom w latach 60. i 70. XX w. Potem terazzo zostało zapomniane. Obecnie wraca w wielkim stylu.
Wzorzyste, barwne powierzchnie projektant zastosował na podłodze i części ścian. Pozostałe płaszczyzny są jednolite, jasne, białe. Nie ma tu monotonii. Uzyskano ciekawy kontrast i uniknięto wrażenia ciasnoty.
Ze schematami udało się też zerwać w przypadku armatury, która – jak się okazuje – nie musi tradycyjnie połyskiwać chromem. Nawet w małej łazience można pozwolić sobie na oryginalne, luksusowe urządzenia w czerni, jak bateria umywalkowa Stratos Black, charakteryzująca się nie tylko niebanalnym wyglądem, lecz także wysoką jakością. Została wyposażona w regulator ceramiczny, który gwarantuje jej niezawodną pracę. Ma też perlator napowietrzający strumień wody, dzięki czemu oszczędniej nią gospodarujemy. W strefie wanny znajduje się efektowny czarny zestaw Trevi Black.
Wanna, prysznic i deszczownia
Producenci i projektanci znaleźli hybrydowe rozwiązanie do małych łazienek – „wannę z kabiną prysznicową”. Na niedużej przestrzeni jesteśmy w stanie wykreować modne domowe spa. Tu pomocny okaże się wspomniany luksusowy, czarny Trevi Black złożony z deszczowni, natrysku i baterii termostatycznej.
Deszczownia ma stalową głowicę talerzową SLIM o średnicy 30 cm, jest umieszczona na metalowym drążku o regulowanej długości 80-125 cm. Posiada system łatwego usuwania kamienia wapiennego, podobnie zresztą jak zgrabna, trzyfunkcyjna rączka prysznicowa. Bateria termostatyczna pozwala na ustawienie optymalnej temperatury kąpieli, a blokada gorącej wody safe stop 38°C zabezpiecza przed poparzeniem.
Na niewielkiej powierzchni powstała atrakcyjna, funkcjonalna strefa odpoczynku, zapewniająca aromatyczną kąpiel w wannie i przyjemny relaks w strugach deszczu.
Światło, lustra i wiszące sprzęty
Na koniec kilka praktycznych rad dla posiadaczy niedużych łazienek. Warto zadbać o ich dobre oświetlenie. W prezentowanej aranżacji dopływ naturalnego światła w dzień zapewnia wielkie okno wypełnione satynową szybą. Ważne są punkty halogenowe i uzupełniające je kinkiety oraz listwy ledowe.
Wybierzmy podwieszany sedes i wiszącą półkę umywalkową. Im więcej wolnej podłogi widać, tym pomieszczenie wydaje się przestronniejsze. Poza tym podwieszane elementy są bardzo efektowne i modne. Pamiętajmy o lustrach, które dodają głębi. Nie przesadzajmy z dekoracjami.
W artykule wykorzystano aranżacje i produkty marki Ferro.
FERRO
press box