Białe kuchnie – dobierz kolorowe dodatki
Jasna kolorystyka sprawia, że wydają się przestronniejsze i bardziej uporządkowane, jednak zbyt duża ilość bieli może wywoływać wrażenie chłodu i sterylności. Aby temu zapobiec, warto wzbogacić aranżację o unikatowe i wyraziste akcenty.
Choć białe kuchnie kojarzą się z nowoczesnym designem, ich historia sięga początków XX wieku. Wówczas biel zaczęła dominować jako symbol czystości i higieny, co miało ogromne znaczenie w kontekście postępu technologicznego i nowych standardów sanitarnych. W latach 20. i 30. cenione były białe, emaliowane meble, a w kolejnych dekadach, mimo rosnącej popularności barwnych aranżacji, jasna kuchnia wciąż pozostawała synonimem elegancji. Przede wszystkim ze względu na swoją wszechstronność i zdolność dopasowania się do różnych stylów, od skandynawskiego minimalizmu po eklektyczne, artystyczne przestrzenie. Stanowi ona doskonałą bazę dla różnorodnych dodatków. Kolorowe uchwyty, barwne tekstylia czy dekoracyjna ceramika to proste sposoby na przełamanie jednolitej stylistyki. Warto również zadbać o odpowiednie oświetlenie – designerskie lampy sufitowe, klosze czy żarówki na widocznych przewodach mogą być interesującym akcentem. Rośliny to kolejny element, który doskonale współgra z bielą. Ciekawym rozwiązaniem są również plakaty, obrazy czy tapety z ekspresyjnymi wzorami.
Industrialny urok
Składniki stylu industrialnego i skandynawskiego zestawione razem, tworzą jasną i przytulną przestrzeń. Częściowo widoczna ceglana ściana i parkietowe deski zostały pomalowane, co odświeżyło kuchnię, aby dopasować ją do nowej estetyki. Mimo dominacji bieli, dzięki starannie dobranym akcentom oraz różnorodnym fakturom pomieszczenie nie jest surowe. Geometryczne oprawy, masywny okap i metalowe regały podkreślają loftowy charakter. Matowa, czarna bateria zlewozmywakowa LUGIO marki FERRO świetnie pasuje do szklanej przegrody wydzielającej strefy. Drewniane blaty, książki, tekstylia i ceramika, wprowadzają domowy klimat, a musztardowy fotel i granatowe zasłony stanowią mocne punkty, dodające głębi.
Naturalne drewno
Kluczowym elementem ocieplającym minimalistyczny projekt jest drewno, które pojawia się na blatach, podłodze i skośnym suficie, nadając przyjazny charakter. Jego odcienie przełamują sterylność, wprowadzając zróżnicowanie tekstur. Dodatkową warstwę wizualnego bogactwa wnosi duża monstera w rogu i doniczki z ziołami. Zieleń za oknem zaznacza bliskość natury i sprawia, że spożywanie posiłków na balkonie jest prawdziwą przyjemnością. Otwarta zabudowa, w tym półki oraz regał na książki kucharskie i przyprawy wywołuje przytulne wrażenie. Na wyspie znajduje się biały zlewozmywak z chromowaną baterią ALGEO o obrotowej wylewce i miękkich, opływowych kształtach. To połączenie kolorystyczne współgra z płytą grzewczą i piekarnikiem, kreując spójny wystrój.
Wyrazisty pop-art
Choć oparte na minimalistycznej estetyce, dzięki wysokiej kubaturze i nietypowym dekoracjom, wnętrze jest unikalne i dynamiczne. Zasadniczą rolę w jego urozmaiceniu odgrywają grafiki w stylu pop-art. Czerwone linie na frontach pełniące funkcję uchwytów, wprowadzają wyrazisty efekt wizualny. Grafitowy, jednokomorowy zlewozmywak MEZZO II, wyposażony w syfon umożliwiający podłączenie zmywarki lub pralki, doskonale komponuje się z matową baterią LUGIO BLACK o wygiętej, obrotowej wylewce. Przemyślany dobór mebli dodatkowo ożywia przestrzeń. Niebieski stołek i oryginalne hokery przyciągają wzrok, a drewniany blat wprowadza równowagę.
FERRO
press box