ADAMED SmartUP_Podcast naukowy (1)

foto: ADAMED SmartUP

Konto usunięte

Konto usunięte

22 grudnia 2020, 06:00

Jak polscy naukowcy ratują naszą planetę – startuje nowy podcast

Popularność podcastów w Polsce dynamicznie rośnie. Najczęściej słuchamy ich dla rozrywki – najczęściej odtwarzana kategoria w tym medium to „Komedia” . Format ten może jednak też uczyć i popularyzować wiedzę naukową, bowiem „Edukacja” znalazła się wśród 5 najchętniej słuchanych gatunków. Do tej grupy dołącza mający premierę 16 grudnia „Podcast naukowy ADAMED SmartUP”. Jego pierwsze cztery odcinki przedstawią recepty polskich naukowców na aktualne wyzwania dot. ochrony środowiska w obszarach poszczególnych żywiołów – wody, powietrza, ziemi i ognia.

Nowa przestrzeń popularyzacji nauki

W Unii Europejskiej, według danych globalnej platformy hostingowej dla podcastów Voxnest[1], liczba ich odbiorców tylko w I kwartale 2020 roku wzrosła o 53 proc. Sama Polska znalazła się zaś na 8. miejscu najszybciej rosnących rynków na świecie w zakresie tworzenia podcastów. Pod kątem kategorii natomiast w największym tempie przybywa na świecie w tym formacie materiałów o profilu edukacyjnym. Serwis streamingowy Spotify podaje z kolei, że w pierwszym półroczu 2020 r. w Polsce wysłuchano o ponad 300 proc. godzin podcastów więcej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego  „Edukacja” znajduje się  w pierwszej piątce najczęściej słuchanych kategorii[2].

W środę, 16 grudnia do grona twórców edukacyjnych treści na polskim rynku podcastów dołączyła Fundacja Adamed, organizator programu stypendialnego ADAMED SmartUP dla młodzieży zainteresowanej naukami ścisłymi i przyrodniczymi. W nadchodzących tygodniach zostanie opublikowanych 8 odcinków podcastu, podzielonych na 2 serie tematyczne. Będą one udostępniane co środę m.in. na YouTube, Spotify oraz iTunes.

Żywioły i ratunek dla planety 

Pierwsza część „Podcastu naukowego ADAMED SmartUP” skupi się na aktualnych globalnych wyzwaniach, wyszczególnionych w Milenijnych Celach Rozwoju ONZ. Autorzy będą rozmawiać o nich z polskimi naukowcami oraz członkami fundacji i stowarzyszeń działających na rzecz ochrony środowiska. Wspólnie pochylą się nad palącymi kwestiami, związanymi z czterema żywiołami – wodą, powietrzem, ziemią i ogniem, rozumianym jako wysokie temperatury– oraz zastanowią się, jak nauka może na nie odpowiadać.

– Dla nas nauka to synonim wiedzy, której można ufać. Dzięki niej wiesz, co robisz. Bez niej możesz narzekać, ale nie masz pewności, czy to co robisz ma sens. W gruncie rzeczy możesz wyrządzać wiele szkód– zauważa Mathias Bergman z fundacji Baltic Sea Action Group, jeden z gości pierwszego odcinka podcastu, poświęconego wodzie. 

– Wszystkie działania Baltic Sea Action Group są oparte na nauce. Robimy tak, by nie popełniać błędów. Tak wiele ich już zostało popełnionych. Np. od 6 lat prowadzimy program Carbon Action, którego celem jest testowanie rozwiązań, w których wykorzystuje się właściwości gleby do przetwarzania CO2. Ten program to czysta nauka– tłumaczy Bergman. 

Obok kwestii zanieczyszczenia Morza Bałtyckiego w tym wydaniu poruszony został także problem suszy i gospodarki wodnej. O tym, jak odzyskać wodę z mgły czy deszczu opowiada dr hab. inż. Urszula Stachewicz z Wydziału Inżynierii Metali i Informatyki Przemysłowej AGH w Krakowie, pojęcie śladu wodnego zaś przybliża słuchaczom dr. hab. Mikołaj Piniewski z Katedry Hydrologii, Meteorologii i Gospodarki Wodnej SGGW w Warszawie.

Polska młodzież w świecie nauki

Druga z serii tematycznych będzie poświęcona studiowaniu za granicą. Słuchacze poznają dzięki niej zasady procesów rekrutacyjnych na prestiżowe uczelnie, ich ofertę edukacyjną oraz koszty nauki poza Polską. W tych materiałach o swoich osobistych doświadczeniach opowiedzą m.in. absolwenci programu naukowego ADAMED SmartUP, którzy kontynuują naukę np. na Uniwersytecie Oksfordzkim czy Politechnice Federalnej w Zurychu.

Więcej informacji na temat programu naukowego ADAMED SmartUP oraz innych inicjatyw edukacyjnych podejmowanych przez Fundację Adamed znajduje się na stronie: adamedsmartup.pl.

 

[1]Popularność podcastów rośnie w zawrotnym tempie! Spotify prezentuje najnowsze danehttps://spotify.prowly.com/105096-popularnosc-podcastow-rosnie-w-zawrotnym-tempie-spotify-prezentuje-najnowsze-dane.

[2]The state of the podcast universe. 2020 mid-year previewhttps://blog.voxnest.com/2020-mid-year-podcast-industry-report/

Źródło: ADAMED SmartUP