Jak wyciszyć okna? Sprawdź, jak zadbać o spokój w mieszkaniu
Cicha i spokojna atmosfera w domowym zaciszu to gwarancja relaksu i odprężenia. Istnieje kilka skutecznych metod, które pozwalają na wygłuszenie okien. Podpowiadamy, jak uzyskać odpowiednią izolację akustyczną!
Wyciszenie okna od ulicy – dlaczego warto?
Choć mówi się, że potrzeba hałasu, by usłyszeć ciszę, to jednak na dłuższą metę głośne otoczenie może doprowadzić do pogorszenia samopoczucia. Typowy hałas słyszany z ulicy nie uszkodzi naszego słuchu, ale może przynieść wiele innych negatywnych skutków. Długotrwała ekspozycja na takie otoczenie to gwarancja rozdrażnienia, kłopotów z samopoczuciem, zmęczenia, problemów ze snem.
Aby uniknąć tych niekorzystnych efektów, warto pomyśleć o tym, jak wygłuszyć okna. W końcu nieszczelności mogły powstać tutaj m.in. z powodu zużycia uszczelek, złej regulacji okuć, wypaczeń, nieprawidłowego montażu, a nawet pęknięcia szyby czy tynku. Co ważne, skuteczne wyciszenie nie zawsze musi od razu oznaczać wymianę okien.
Wyciszenie okien sposobami, które podajemy w dalszej części artykułu, pozwoli Ci zmniejszyć ilość dźwięków dochodzących z otoczenia. A to już krok do podwyższenia komfortu życia.
Jak wyciszyć okno od ulicy?
Martwi Cię zbyt głośne otoczenie? Aby poznać poziom hałasu w domu, wystarczy użyć do pomiarów sonometru (decybelomierza). To czułe urządzenie wskaże, w jakim hałasie przebywasz na co dzień oraz da Ci konkretną informację, czy jest on dla Ciebie szkodliwy. Jeśli zastanawiasz się, jak wyciszyć okna od ulicy – mamy kilka porad. Dzięki nim Twoje wnętrze będzie zapewniało 100% komfortu, i to nawet wtedy, gdy za oknem panuje natężony ruch uliczny, auta trąbią na siebie, a tramwaje i ciężarówki nieustannie przejeżdżają we wszystkich kierunkach.
Jak wyciszyć okna PCV? Okiennicami!
Pięknie się prezentują, a przy tym znacznie wyciszają pomieszczenie. Mowa o okiennicach dźwiękoszczelnych, które są dostępne m.in. w formie ruchomych lameli. Tego typu shuttersy nie muszą więc całkowicie zaciemniać pomieszczenia. Okiennice można umieścić zewnątrz pomieszczenia.
Wyciszenie okien – roleta dźwiękoszczelna
Ciekawą opcją w walce z hałasem jest także montaż rolety dźwiękoszczelnej. Świetnie chroni ona pomieszczenie przed pojawiającym się pogłosem, dlatego często stosuje się ją w salach wykładowych czy na innych dużych powierzchniach. Do wyboru masz zarówno tradycyjne rolety, nowoczesne lamele, całe panele i kurtyny dźwiękoszczelne czy materiały plisowane.
Wyciszenie okna od ulicy folią dźwiękoizolacyjną
Folia akustyczna PVB to kolejny sposób na skuteczne wyciszenie okna. Tak zabezpieczone szkło (najczęściej folia nakładana jest już w procesie produkcji stolarki okiennej) ma optymalne parametry akustyczne. Dzięki dodatkowej ochronie w pomieszczeniu panuje cisza, co znacznie poprawia komfort mieszkańców.
Wyciszenie okien plastikowych dodatkowymi uszczelkami
Czasem jedna uszczelka nie wystarczy, aby zapewnić pełne wygłuszenie starszych okien. W niektórych przypadkach zaleca się więc montaż dodatkowego elementu. Tego typu uszczelki gumowe doskonale przylegają do ramy okna, tłumią dźwięki i przeciwdziałają uciekaniu ciepła.
Jak wyciszyć okna plastikowe? Postawić na nową stolarkę
Czasem wyciszenie okien plastikowych lub drewnianych – ze względu na ich ubytki czy wiek – nie jest już możliwe. Wymiana stolarki okiennej to rozwiązanie, które polecane jest, gdy chcesz postawić na energooszczędne i estetyczne rozwiązania. Sprawdź koniecznie najlepsze okucia do okien drewnianych i aluminiowych Siegenia.
Wyciszenie okien – inwestycja w okna dźwiękoszczelne
Zastosowanie nowej dźwiękoszczelnej stolarki jest z pewnością nieco bardziej radykalnym krokiem. Okna te dają bowiem optymalną izolację akustyczną. Dobrze jest wybierać tego typu produkty pod okiem fachowca, który podpowie, jakie tafle szklane w oknach zastosować oraz jaki współczynnik Rw pozwoli to uzyskać. Innymi słowy: o ile dany produkt obniży poziom dźwięku z zewnątrz.
Jak wyciszyć okno od ulicy? Sposobów jest sporo. Od mniej kosztowych, jak okiennice, rolety czy nawet dodatkowe zaciemnienia i zasłony, aż do nieco droższych – jak wymiana stolarki w domu. Poznaj rozwiązania, które oferuje w tym zakresie Siegenia i zainspiruj się do pozytywnych zmian w Twoim otoczeniu!
Wyciszenie okien – na jakie parametry zwrócić uwagę?
Natomiast jeśli przygotowujesz się do wymiany okien, warto jest mieć na uwadze najważniejsze parametry, które odpowiadają za prawidłową izolacyjność akustyczną okien. Są one ujęte w normie budowlanej i obejmują trzy wskaźniki:
- Rw – współczynnik izolacyjności akustycznej przegrody oraz współczynniki korygujące;
- C – dotyczy tłumienia hałasu pociągów, lotnisk, tras szybkiego ruchu itp.;
- Ctr – dotyczy tłumienia hałasu z dźwiękami niskimi, czyli np. ruchu ulicznego w mieście, muzyki, dyskotek itp.
Najważniejszym z wymienionych parametrów jest Rw. Wskazuje on w bardzo prosty sposób, bo w czytelnych dla każdego decybelach (dB) wartość redukcji hałasu, którego źródło znajduje się poza daną przegrodą. W naszym przypadku przegrodą będzie okno, a hałasem – dźwięki dochodzące z ulicy.
Warto pamiętać, że im wyższy wskaźnik Rw, tym lepsze wyciszenie okien. Przykładowo, standardowe okna i nawiewniki do nich mają współczynnik na poziomie ok. 30 dB. Ciekawym przykładem są natomiast nawiewniki dźwiękochłonne SIEGENIA AERO. Zostały one stworzone, aby doprowadzać najlepszej jakości świeże powietrze w pełnej ciszy. Wykazują bowiem izolacyjność akustyczną nawet do 58 dB!
SIEGENIA
press box