Kamila Górska

Kamila Górska

28 grudnia 2022, 06:00

Zaplanuj aranżację otoczenia domu!

Planowanie przestrzeni wokół domu to dla wielu nie lada wyzwanie. Aby ułatwić sobie ten proces, a przy tym pozostać w zgodzie z najnowszymi trendami, warto skorzystać z porad przygotowanych przez specjalistów i zapoznać się z różnymi rozwiązaniami. Które z nich są na topie, a które najlepiej sprawdzą się w naszym indywidualnym projekcie?

 

 

Planowanie przestrzeni wokół domu to dla wielu nie lada wyzwanie. Aby ułatwić sobie ten proces, a przy tym pozostać w zgodzie z najnowszymi trendami, warto skorzystać z porad przygotowanych przez specjalistów i zapoznać się z różnymi rozwiązaniami. Które z nich są na topie, a które najlepiej sprawdzą się w naszym indywidualnym projekcie?

 

Zanim bliżej przyjrzymy się wskazówkom i parametrom, które są niezwykle istotne przy projektowaniu przestrzeni, dobrze najpierw zasięgnąć ogólnej wiedzy o tym, jak kształtować otoczenie nowoczesnego domu oraz czego należy się wystrzegać. Najlepiej także zorientować się, jakie są obecnie obowiązujące trendy i które z nich warto uwzględnić przy planowaniu budowy podjazdu, chodników, opaski wokół domu czy tarasu z płyt i kostek betonowych lub innych elementów betonowej galanterii.

 

Po pierwsze spójność

 

Projektując przestrzeń wokół domu w stylu nowoczesnym, musimy zachować spójność i pamiętać, że czasem mniej znaczy więcej. Minimalizm to przewodnia cecha każdego projektu w tym stylu, dlatego nie należy łączyć ze sobą zbyt wielu różnych elementów. Zaleca się raczej umiarkowanie i dobór zbliżonych do siebie odcieni tej samej barwy. Zwykle jest to szarość, w bardzo wielu odcieniach od jasnego nerino, aż po ciemny grafit. To samo dotyczy pozostałych cech płyt i kostek betonowych. Jeśli chodzi o ich kształt, raczej powinien być on geometryczny. Zwykle są to prostokąty lub ich wariacje. Doskonałym przykładem takiej płyty jest Bosso (rozmiar 60x60 cm), która nadaje się idealnie na taras lub podjazd (wersja o grubości 8 cm). W podstawowej wersji jest kwadratowa, ale występuje również w formie trapezu, który jest szczególnie modny. Na dużych powierzchniach Bosso Trapez tworzy hipnotyzujące wzory wyglądające niczym diamenty lub geometryczne wazony. Pamiętajmy, że jeśli już podejmiemy decyzję o wyborze danego produktu, warto wybrać taką samą lub zbliżoną płytę na podjazd oraz taras. Ogranicza to liczbę zróżnicowanych elementów w przestrzeni, co jest bardzo ważne w stylu nowoczesnym i zgodne z regułą minimalizmu.

 

Duży format – mile widziany!

 

Na podjeździe i tarasie, poza Bosso, doskonale sprawdzą się także inne wielkoformatowe płyty betonowe. Największą z nich jest Magna. Płyta ta występuje w dwóch rozmiarach: 75x100 cm i 50x75 cm oraz w tej samej liczbie odcieni, z czego do nowoczesnych aranżacji najlepiej pasuje nerino, czyli melanż bieli, szarości i czerni. Będzie on doskonale kontrastować z zielenią roślin w ogrodzie. Magna to doskonały pomysł na wykończenie podjazdu, po którym mogą poruszać się nawet ciężkie pojazdy. Jej duże grubości wynoszące 8 i 10 cm gwarantują świetną odporność na obciążenie. Płytę tę możemy również wykorzystać na tarasie. Jej olbrzymim atutem poza wyglądem i parametrami technicznymi jest także … łatwość i szybkość wykonawstwa, gdyż nawierzchnie z dużych formatów układa się naprawdę szybko.

Nieco mniejszym formatem, ale nadal sporym, jest Polbruk Lamell o rozmiarach 40x60 cm. To płyta dedykowana do budowy tarasów z uwagi na optymalną do tego zastosowania grubość, która wynosi 4,5 cm. Lamell występuje w dwóch fakturach: płukanej i gładkiej. Stanowi ciekawy wybór także wtedy, gdy poszukujemy dużej płyty w kilku odcieniach szarości. W wersji płukanej jest ona dostępna w kolorze ritmo, czyli melanżowej szarości. Natomiast w gładkiej w odcieniach: nerino, stalowym i bazaltowym. Jest również dostępna w ciepłych tonacjach: cortado, ivory i latte. Lamell to idealna płyta do nowoczesnych aranżacji, w których królują stonowana kolorystyka, minimalistyczny design i perfekcyjna symetria.

 

Jodełka na alejkach

 

Pomysłów na nawierzchnię chodników i tarasu zbudowaną z betonowych elementów jest znacznie więcej. Możemy eksperymentować nie tylko z rozmiarem płyt, ale również ze sposobem ich ułożenia. Bardzo modnym rozwiązaniem jest tzw. „jodełka”. Choć ten wzór jest znany od starożytności, gdyż w taki sposób układano między innymi nawierzchnię dróg w Cesarstwie Rzymskim, to teraz przechodzi on prawdziwy renesans i staje się popularny w nowoczesnych kompozycjach. Do jego układania potrzebne są długie i wąskie płyty, takie jak Polbruk Metrik o wymiarze 28 x 7 cm. Dzięki nim stworzymy nawierzchnię przypominającą betonowy parkiet. W sąsiedztwie nowoczesnego domu sprawdzą się wszystkie wersje Metrik. Wśród nich znajdziemy kolory pełne, takie jak biały w tonacji delikatnej szarości, stalowy i bazaltowy, a także ciekawą alternatywę w postaci melanżowej szarości, czerni i bieli, czyli nerino. W bardziej odważnych i ekstrawaganckich aranżacjach warto rozważyć również zastosowanie koloru corten. Przypomina on wyglądem pokrytą rdzą blachę, dlatego jest polecany do nowoczesnych kompozycji w klimacie industrialnym.

 

Ażurowo, czyli ekologicznie

 

Design to jednak nie wszystko. Jeśli posiadamy niewielką działkę, to doskonałym pomysłem na zwiększenie udziału powierzchni bioaktywnej w otoczeniu domu jest zastosowanie ażurowych płyt na podjeździe. To nie tylko ekologiczne, ale również bardzo modne rozwiązanie! Zwłaszcza, jeśli wykorzystamy do tego produkty o tak designerskim wyglądzie, jak Polbruk Extrano. To jedna z ciekawszych pod względem estetycznym betonowych płyt. Posiada kształt kwadratu o boku 50 cm, a o jej oryginalnym charakterze decydują otwory przypominające wyglądem kubistyczne kłosy zboża lub pasy na futrze tygrysa. Najlepiej wypełnić je drobnym żwirkiem. Extrano oferuje również trzy modne kolory – szary, nerino i grafitowy. Ażurowe płyty to jednak nie jedyny sposób na ekologiczny podjazd. Ciekawą propozycją jest również kostka Ekol o średnich rozmiarach i z charakterystycznymi wypustkami na bokach. Przy układaniu wymuszają one zachowanie odległości, dzięki czemu pomiędzy kostkami powstają wąskie przestrzenie bioaktywne.

Na podobnej zasadzie można stworzyć opaskę dookoła domu z całkiem sporych rozmiarów płyt, układając je metodą step by step, czyli na odległość równą mniej więcej ludzkiemu krokowi. Przestrzenie pomiędzy nimi wypełnimy otoczakami lub drobnym żwirem, tworząc w ten sposób przestrzeń bioaktywną. Do wykonania chodnika tą metodą świetnie nadadzą się płyty, takie jak już wcześniej wspomniana Magna czy Bosso. Interesującą propozycją jest również Polbruk Lira, czy tzw. deska betonowa o rozmiarze 25x75 cm. Przypomina ona drewno, a jej faktura jest tak „sugestywna”, że jest w stanie zmylić nawet ludzki dotyk.

 

Dodatki ograniczone do minimum

 

Do wykończenia przestrzeni wokół domu warto dobrać również inne betonowe elementy. Ich wybór jest tak szeroki, że pozwalają na tworzenie niepowtarzalnych aranżacji. Choć w stylu nowoczesnym powinniśmy zachować minimalizm, to elementy typu obrzeża czy wolnostojące donice są nadal mile widziane, a często nawet wskazane. Z pomocą tych pierwszych wzmocnimy konstrukcję podjazdu i ścieżek oraz wyznaczymy granice pomiędzy zielenią a ciągami pieszymi, a nawet dodamy ogrodowi uroku. Jednym z takich rozwiązań jest obrzeże Flesz w kształcie odwróconej litery „L”, pod której daszkiem zamontujemy taśmę LED. Pięknie podświetli ona nawierzchnię po zmroku, dodając jej niepowtarzalnego uroku. Dodatkiem, który wzbogaci aranżację, będą także donice Tigela wyglądające jak sześciany. Można w nich zasadzić niewielkie rośliny – zioła, ozdobne trawy czy karłowate drzewka. Mogą one być ustawione w otoczeniu domu punktowo lub też tworzyć większe konstrukcje złożone z kilku elementów w formie zielonych ścian lub kaskad roślinnych rozmieszczonych wzdłuż biegu schodów.

 

Projektowanie otoczenia domu to nie lada wyzwanie, któremu warto poświęcić trochę czasu, żeby uzyskać optymalne połączenie funkcjonalności, wygody i modnego designu. W nowoczesnych kompozycjach mniej znaczy zwykle więcej i tej zasady należy się trzymać. Nie oznacza to jednak, że w tej ascetycznie zaprojektowanej przestrzeni nie możemy zrealizować swoich indywidualnych pomysłów.

 

www.polbruk.pl

 

Źródło: Polbruk