Wiosna! Czas przygotować okna na nowy sezon
Zanim jednak zasiądziemy z przyjaciółmi w przyjaznej strefie wypoczynkowej, czas przygotować okna tarasowe do nowego sezonu. Jak zrobić to dobrze?
Czy drzwi podnoszono-przesuwne wymagają wiosennej konserwacji?
Drzwi tarasowe podnoszono-przesuwne HS po zimie wymagają umycia szyb, przeglądu i konserwacji. Uwagę należy zwrócić, np. na stan szyny jezdnej, po której porusza się skrzydło. Ważne, aby sprawdzić, czy nie ma w tym miejscu przebarwień powstałych na skutek działania czynników zewnętrznych, takich jak np. wilgoć. Jeśli takie się pojawiły, trzeba je umyć. Wcześniej jednak należy usunąć pyły, kurz i piasek przy pomocy odkurzacza. Pamiętajmy też, by szyny jezdnej nie natłuszczać, powinna pozostać sucha.
Mechanizm zasuwnicy, stanowiącej element okucia, do której zadań należy prawidłowe funkcjonowanie skrzydeł okiennych, trzeba przetrzeć szmatką, a widoczne ruchome elementy przynajmniej raz do roku nasmarować. Zbierający się na górnej prowadnicy kurz lub inne zanieczyszczenia warto usunąć wilgotną szmatką i zostawić do wyschnięcia. – Miejscami wrażliwymi w każdych drzwiach podnoszono-przesuwnych są uszczelnienia dolne, między skrzydłem przesuwnym i stałym. Tam bowiem w sposób naturalny zbiera się najwięcej zabrudzeń. Dlatego o te miejsca trzeba dbać szczególnie, jeżeli chcemy zachować szczelność i bezawaryjność drzwi tarasowych. Po zimie należy więc koniecznie sprawdzić stan uszczelek, które podczas eksploatacji mogą ulec nie tylko uszkodzeniu mechanicznemu, ale również skurczyć się w wyniku oddziaływania warunków atmosferycznych lub przesuwania skrzydła w pozycji niecałkowicie uniesionej. Zauważalne zmiany w wyglądzie uszczelki mogą być sygnałem do jej wymiany – wyjaśnia Jarosław Wodzisławski, ekspert z działu technicznego G-U Polska.
Ekspert odradza jednak samodzielną wymianę uszczelki w drzwiach tarasowych HS. – Trudności możemy napotkać już na etapie doboru uszczelki, a bardzo istotne jest, by wybrać tę właściwą. Poza tym wymiana uszczelki najczęściej wiąże się z demontażem skrzydła jezdnego. Jeżeli weźmiemy pod uwagę jego ciężar, a może osiągnąć wagę nawet 600 kg – to oczywistym staje się, że warto tę operację powierzyć fachowcom. Jeśli jednak uszczelka nie jest uszkodzona, ani skurczona, na wiosnę wystarczy jej standardowa pielęgnacja – lekkie natłuszczenie smarem, oczywiście po uprzednim umyciu – podpowiada Jarosław Wodzisławski. Tam, gdzie występują jakiekolwiek mechanizmy cierne, rolkowe, ryglowe itp., zawsze warto profilaktycznie je przesmarować, gdyż konserwacja taka przyczynia się do bezawaryjnej pracy drzwi.
Okna rozwierno-uchylne - jak je przygotować na wiosnę?
Okna rozwierno-uchylne potrzebują od użytkownika większej uwagi i konserwacji przed nowym sezonem wiosennym. – Przede wszystkim, oprócz klasycznego umycia i kontroli stanu uszczelek, w przypadku okien rozwierno-uchylnych należy zadbać o natłuszczenie. Użytkownicy często się zastanawiają, które miejsca należy nasmarować. Jeżeli nie posiadamy instrukcji od producenta okien, ani jego rekomendacji, powierzchniami, o które warto zadbać, są miejsca otwartych mechanizmów ciernych, ryglujące, czyli rolki, grzybki oraz mechanizm przekładni zasuwnicy – tłumaczy ekspert G-U.
Systemy rozwierno-uchylne, w odróżnieniu od rozwiązań podnoszono-przesuwnych HS, oprócz mycia i smarowania, wymagają także regulacji. Kiedy takie działania są konieczne? – Jeżeli podczas zamykania, w końcowej fazie domknięcia skrzydła, wyczuwalny jest opór i pojawia się problem z przyleganiem skrzydła do ramy, świadczy to o tym, że skrzydło zmieniło swoją pozycję. Często mówimy, że „siadło na zawiasach”. Gdy taka sytuacja trwa długo, może doprowadzić nawet do uszkodzenia profilu ramy lub wręcz uniemożliwić otwarcie i zamknięcie skrzydła, co w konsekwencji doprowadzi do konieczności wezwania serwisu – mówi Jarosław Wodzisławski.
Jeśli czujemy się na siłach, możemy regulację typowych okien rozwierno-uchylnych przeprowadzić sami. W jaki sposób? W okresie wiosenno-letnim warto zmniejszyć docisk uszczelek. Operację tę wykonuje się najczęściej przy pomocy kluczy z zakończeniem imbusowym 4 mm, a w przypadku okuć G-U – z udziałem klucza TORX 15. Jeśli jednak nigdy nie wykonywaliśmy takich prac, lepiej poprosić o pomoc fachowca.
Natłuszczanie uszczelek
Użytkownicy często zastanawiają się, w jaki sposób pielęgnować uszczelki. Trudno znaleźć uniwersalny środek nadający się do wszystkich ich typów. – Najistotniejsze jest jednak to, aby preparat, który zastosujemy podczas konserwacji, był dopuszczony do stosowania przez producenta okien lub drzwi i nie powodował niszczenia ich powierzchni. Jeśli jednak takiej wiedzy nie mamy, zastosujmy tzw. obojętne smary, czyli np. wazelinę techniczną, która poprawia płynność działania mechanizmów oraz sprężystość i szczelność uszczelek – radzi Jarosław Wodzisławski.
Pielęgnacja drzwi tarasowych to zadanie, które warto wpisać w grafik prac do wykonania przed nadejściem nowego sezonu wiosenno-letniego. Wystarczy minimum troski o utrzymanie w czystości drzwi tarasowych i ich odpowiednia konserwacja, aby odwdzięczyły się długotrwałą, bezawaryjną pracą.
Grupa G-U jest jednym z czołowych, światowych dostawców systemów okiennych i drzwiowych oraz wejść automatycznych i systemów zarządzania budynkami. Grupę tworzą marki: G-U (systemy przesuwne, zamki wielopunktowe, samozamykacze, otwieracze naświetli, systemy okien przechylnych i obrotowych), BKS (zamki, wkładki, rozwiązania wykorzystywane na drogach ewakuacyjnych i przeciwpożarowych), Ferco (systemy okuć), G-U Automatic (automatyczne systemy wejść) i Ela-soft (zaawansowane systemy zarządzania budynkami).
Od ponad 100 lat firma konsekwentnie rozwija swoją ofertę, opracowując innowacyjne rozwiązania dostosowane funkcjonalnie i technicznie do indywidualnych potrzeb klientów oraz do najnowszych trendów rynkowych. Jest pionierem na rynku rozwiązań do stolarki okiennej klasy premium – w zakresie systemów podnoszono-przesuwnych do drzwi i okien tarasowych (HS) oraz rozwiązań do drzwi wejściowych i ewakuacyjnych. Rozwiązania systemowe grupy G-U wykorzystywane są przez czołowych polskich producentów stolarki okiennej, którzy wybierają G-U z uwagi na najwyższą jakość produktów oraz bogatą, elastyczną ofertę, umożliwiającą realizację nawet najbardziej innowacyjnych projektów.
G-U Polska
press box