Wszystkie (u)chwyty dozwolone
Uchwytom meblowym poświęcamy wiele uwagi. To zrozumiałe. Pomimo funkcji użytkowej, służą przecież do otwierania drzwiczek i wysuwania szuflad, stanowią ważny i mocno wyeksponowany element dekoracyjny mebli. Przy ich wyborze kierujemy się więc aspektami praktycznymi - uchwyt powinien być ergonomiczny i komfortowy w codziennym użytkowaniu mebli, ale również stylem wnętrza i charakterem zabudowy.
- Wzornictwo uchwytów meblowych można podzielić na dwa główne nurty. Pierwsza grupa to uchwyty zewnętrzne, które są montowane na powierzchni frontów, a więc mocno wyeksponowane, często także o bardzo ozdobnym charakterze. Druga z kolei to uchwyty ukryte, czyli takie, które są zintegrowane z frontem i stanowią z nim całość - mówi Sylwia Kowalska-Mikutel, projektantka Spółki Meblowej KAM.
Uchwyt to ważny detal wykończeniowy mebli. Paradoksalnie, mnogość dostępnych rozwiązań i bogata oferta wzornicza mogą nie ułatwiać wyboru, pozwalają jednak wygodnie dopasować uchwyt do designu mebli i potrzeb użytkowych domowników. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, który z nich będzie najlepszy: uchwyty jednopunktowe lub dwupunktowe, krawędziowe, profile, frezowane bezpośrednio we froncie a może wpuszczane? Czym kierować się przy ich wyborze?
- Rodzaj i design uchwytów - prosty lub wyszukany powinny współgrać ze stylem zabudowy meblowej i ogólnym wystrojem kuchni - doradza projektantka. - Jeżeli zależy nam na zachowaniu minimalistycznej bryły mebli zdecydujmy się na uchwyty frezowane, które są bardziej dyskretne. Z kolei nawet nieduży uchwyt w postaci ozdobnej gałki może uatrakcyjnić zabudowę meblową. Różne typy uchwytów mają również inne aspekty użytkowe, o czym również należy pamiętać podczas wyboru.
Decydując się na określony rodzaj i wielkość uchwytów możemy nie tylko zaakcentować styl wnętrza, ale nadawać odpowiednie proporcje frontom meblowym, a także podkreślić ich układ horyzontalny lub wertykalny. Takie zabiegi pomogą poprawić optycznie proporcje wnętrza.
Duże znaczenie ma również wybór kolorystyki uchwytów. Można wybrać identyczne z tonacją dekoru frontów, dzięki czemu nie będą przyciągały uwagi - np. białe uchwyty do frontów w białym kolorze lub wyróżnić je kontrastową barwą, dynamizując aranżację. Oprócz klasycznych uchwytów w kolorze stali nierdzewnej czy aluminium, w tym sezonie niezwykle modne są te w wybarwieniu czarnego metalu oraz błyszczące szlachetnym złotem.
Ciekawym zabiegiem aranżacyjnym jest zróżnicowanie uchwytów w obrębie jednej zabudowy. Efektownie prezentuje się połączenie uchwytów bardzo dekoracyjnych - np. gałek inspirowanych biżuterią, które można wyeksponować na frontach szafek zabudowy wiszącej, z prostymi relingami, które zastosujemy w szafkach dolnych.
Najnowsza propozycja wzornicza firmy KAM - uchwyt zintegrowany z obrzeżem, wprowadza interesującą alternatywę dla zwolenników nowoczesnych, ale eleganckich form. Okalające front obrzeże w modnym czarnym kolorze jest połączone z uchwytem, tworząc całkowicie nową architekturę frontu. Uchwyt pozostaje niemal niewidoczny, nie zakłócając purystycznej płaszczyzny frontu, jest jednak praktyczny i wygodny w użytkowaniu.
Uchwyt meblowym to ważny element kształtujący styl zabudowy. Może być mocno wyeksponowany i mieć dekoracyjny charakter, albo przeciwnie – prosty w formie, nie odciągając uwagi od kompozycji bryły mebli i dekorów. Nasza galeria pokazuje, że wszystkie uchwyty są równie atrakcyjne wizualnie i doskonale komponują się z modną zabudową meblową.
Duże uchwyty zrobią duże wrażenie! Minimalistyczna forma uchwytów relingowych, które zajmują niemal całą szerokość frontu, podkreśli nowoczesny design zabudowy meblowej. Dodatkowo, to bardzo wygodny sposób otwierania szafek meblowych.
Jednopunktowe uchwyty nadal cieszą się dużą popularnością – są dyskretne, dzięki niedużym rozmiarom, a jednak przyciągają uwagę. Trudno odmówić im uroku. Uchwyty gałkowe dobrze się komponują z zabudową meblową w klasycznym stylu.
Nowoczesna zabudowa meblowa nie musi być pozbawiona uchwytów. Poprowadzone na krawędzi frontu subtelne i eleganckie uchwyty krawędziowe nie zdominują jego architektury, podkreślą za to nowoczesną linię mebli i wysmakowany styl .
Uchwyt może stanowić integralny element frontu, jak w przypadku uchwytów frezowych. Są funkcjonalne i bardzo praktyczne – aby otworzyć szafkę czy szufladę wystarczy wsunąć palce w dowolnym miejscu frezowania poprowadzonego na całej szerokości frontu. To również sposób na uatrakcyjnienie płaszczyzny frontu.
Miejsce uchwytu nie jest zarezerwowane wyłącznie dla frontów meblowych, ponieważ można go poprowadzić również w korpusie szafek. Ten typ uchwytów dzieli wizualnie bryłę mebli na linie pionowe i poziome, łączą je w spójna kompozycję.