Planuj jesienią – buduj wiosną
Nowoczesna architektura stawia na domy o prostych, kubistycznych kształtach z dużymi oknami, które pozwalają dobrze doświetlić wnętrze budynku. Oprócz szkła do wykończenia elewacji używa się betonu architektonicznego, kortenu, blachy oraz okładzin doskonale imitujących drewno. Do tak wyglądającego budynku należy dobrać odpowiednią aranżację otoczenia i ogrodu, aby razem tworzyły spójną kompozycję. Niezwykle ważnymi elementami tej układanki są taras, alejki i podjazd, dlatego tak istotny jest dobór odpowiedniej nawierzchni. Najpopularniejszym materiałem do ich budowy są obecnie kostki i płyty betonowe. – Charakteryzują się one rozsądną ceną i trwałością, a zabiegi pielęgnacyjne, które musimy przy nich wykonać nie są tak pracochłonne, jak w przypadku innych materiałów budowlanych. Atutem jest również bogate wzornictwo, które pozwala nam stworzyć interesujące aranżacje wedle naszych potrzeb – mówi Wojciech Średniawa, Główny Projektant z firmy Polbruk.
Filozofia nowoczesnego ogrodu
W nowoczesnych domach bardzo dużą wagę przywiązuje się do salonu, który jest najważniejszym miejscem spotkań domowników i gości. Zwykle posiada on duże drzwi przesuwne prowadzące na taras, który stanowi jego naturalne przedłużenie. Nawierzchnia tarasu powinna być spójna stylistycznie z nowoczesnym wnętrzem i jednocześnie stanowić kontrast do intensywnie zielonej roślinności modernistycznego ogrodu. Założenia te spełniają kostki i płyty betonowe w odcieniach szarości. Perfekcyjnie w tej roli sprawdzą się płyty Polbruk Exa w kolorze taupe, czyli melanżu kolorów mokka, stalowego i białego. Swoim wzornictwem przypominają one plastry miodu. Kształt ten jest dość często spotykany w nowoczesnej architekturze – w wystroju wnętrz, a nawet w rozwiązaniach elewacyjnych. – Jeśli zależy nam na bardziej klasycznych formach, to dobrym pomysłem jest zbudowanie nawierzchni z płyt wielkoformatowych o szarej lub melanżowo-szarej barwie i geometrycznych kształtach – mówi Wojciech Średniawa, Główny Projektant z firmy Polbruk. Takie cechy posiada płyta tarasowa Polbruk Lamell o wymiarach 60 na 40 cm. Występuje ona w czterech kolorach. Spośród nich najmodniejszy jest fokstrot, czyli melanż koloru mokka z kolorem ciemnobrązowym i białym. Jeśli zależy nam na jeszcze większym formacie, to ciekawą propozycją jest Polbruk Magna o wymiarach 50 na 75 cm lub 75 na 100 cm. W stylu nowoczesnym sprawdzi się wersja w kolorze nerino (biało-szaro-czarny). Aranżację naszego tarasu z nawierzchnią w odcieniach szarości należy uzupełnić o meble ogrodowe wykonane z technorattanu lub wikliny. „Wisienką na torcie” kompozycji będzie odpowiednio dobrana roślinność, np. rośliny zimozielone lub bukszpan. Powinniśmy umieścić je w donicach wykonanych z tworzywa, wikliny lub technorattanu w kolorze szarym lub białym. Wszystkie wyżej wymienione płyty z powodzeniem wykorzystamy także do budowy ogrodowych alejek, które będą stanowić przedłużenie kompozycyjne tarasu. Dodatkowo płytę Polbruk Magna, która posiada grubość 8 cm, zastosujemy również na podjazdach do garaży, gdzie przewidujemy ruch samochodów o masie powyżej 3,5 tony. Nawierzchnie wykonane w odcieniach szarości to jednak nie jedyne rozwiązanie w ogrodach w otoczeniu nowoczesnych budynków.
Korten kontrastem do betonu
Przy domach z elewacją z betonu architektonicznego można na zasadzie kontrastu wykonać nawierzchnię w kolorze stali kortenowskiej. Idealnie do tego celu nadaje się kostka Polbruk Oland w kolorze korten (grafitowo-brązowo-pomarańczowy), która jest kwintesencją nowoczesności w designie. Barwa rdzawej blachy w żywej i zdecydowanej tonacji świetnie sprawdzi się wszędzie tam, gdzie chcemy uzyskać industrialny efekt. Oland występuje w trzech wymiarach 14 na 28 cm, 14 na 42 cm oraz 14 na 56 cm, co pozwala na dużą dowolność w kształtowaniu wzoru nawierzchni i sposobu jej ułożenia. Alternatywą jest wykonanie nawierzchni z kostki Polbruk Urbanika 60 posiadającej nieco większy rozmiar, czyli 20 na 60 cm. Płyta Urbanika 60 ze względu na swoją grubość 8 cm nadaje się do układania zarówno nawierzchni na tarasie oraz deptakach, jak i podjazdach do garaży. Jak pokazują powyżej przedstawione pomysły, dostępne na rynku wzory i kolory nawierzchni pozwalają stworzyć wiele ciekawych aranżacji przestrzeni przy nowoczesnych domach. Liczą się jednak również inne detale, którymi możemy wzbogacić naszą kompozycję.
Kropka nad „i”
Bardzo ważną rolę w każdej kompozycji odgrywają te najmniejsze elementy, które nie tylko nadają jej walorów funkcjonalnych, ale też uzupełniają ją pod kątem estetycznym. W przypadku nawierzchni z kostek lub płyt są nimi obrzeża. Stabilizują one ułożone z betonowych elementów tarasy, ścieżki czy podjazdy, jednocześnie wyznaczając granicę pomiędzy zielenią a ciągami pieszymi. W stylu nowoczesnym sprawdzą się te o prostej formie i spójnej kolorystyce. – Do tarasów, podjazdów czy ścieżek wykonanych z wielkoformatowych płyt idealnie pasuje obrzeże Lingo, które posiada minimalistyczną formę oraz kolorystykę w odcieniach szarości – podkreśla Wojciech Średniawa, Główny Projektant z firmy Polbruk. – Równie uniwersalnym rozwiązaniem jest obrzeże Flesz. Jego atut to kształt odwróconej litery „L”, dzięki czemu pod daszkiem można umieścić pasek LED. Dodatkowe oświetlenie doda naszemu ogrodowi trochę magii i poprawi widoczność ścieżek nocą – dodaje.
Ramą zamykającą projekt otoczenia każdego domu jest ogrodzenie. Gdy zależy nam na ochronie naszej prywatności, powinniśmy zainwestować w ogrodzenie pełne, którego ozdobą mogą stać się rośliny pnące, takie jak winobluszcz, bluszcz czy jaśminowiec. Natomiast jeśli stawiamy na transparentność i otwartość, to warto wznieść słupki, pomiędzy które możemy wstawić przęsła z metalu lub drewna. Odpowiedzią na te dwa całkowicie odmienne podejścia jest nowość w tegorocznej ofercie Polbruk, czyli ogrodzenie Neo. Wznosi się je z wielkoformatowych betonowych pustaków o wymiarze 20x60 cm i wysokości 5 lub 10 cm. Neo ze względu na swój geometryczny prostokątny kształt, gładką fakturę oraz szarą kolorystykę (stalowy i grafitowy) niezwykle atrakcyjnie prezentuje się w aranżacjach w stylu nowoczesnym.
Przedstawione powyżej pomysły nie są kompendium wiedzy i wszystkich możliwych rozwiązań. Mamy nadzieję, że staną się one inspiracją przy projektowaniu przestrzeni wokół domów i zostaną zrealizowane na wiosnę.
Polbruk S.A. – to największy obecnie na polskim rynku producent kostki brukowej i wyrobów drogowych w Polsce, stanowi część międzynarodowego koncernu CRH plc – jednego z kluczowych dystrybutorów materiałów budowlanych na świecie. W ofercie Polbruk znajdują się produkty z segmentów - Styl, Klasyka, TOP oraz rozwiązania przemysłowe, wykorzystywane do budowy placów, deptaków, parkingów i chodników w całej Polsce.
O firmie