Kuchnia w odcieniach dębu i bieli – moda, która nie przemija
To wyjątkowo dobrana i urokliwa para, która niezmiennie zachwyca w kuchennych aranżacjach. Biel porządkuje i rozświetla wnętrze, dąb z kolei wnosi do niego wrażenie naturalnego ciepła i przytulności. Biel nadaje bryle mebli wizualnej lekkości, dąb – elegancji i prestiżu. Efektem połączenia tych odmiennych w swojej estetyce, ale harmonijnie współgrających ze sobą dekorów, są atrakcyjne zabudowy meblowe o ponadczasowym charakterze, które oprą się upływowi czasu i zmieniających się trendów, zachowując stylistyczną świeżość.
- Dużą wagę przykładamy do wyboru dekorów na fronty i blaty kuchen, ponieważ zabudowa meblowa jest obecnie mocno wyeksponowana i ma bardziej reprezentacyjny charakter, ale zależy nam również, aby meble jak najdłużej były atrakcyjne wzorniczo – mówi Sylwia Kowalska-Mikutel, projektantka Spółki Meblowej KAM z Milejewa. – Piękno dekorów dębowych, które z każdym sezonem są bardziej interesujące, w połączeniu z bielą, która jest ozdobą zabudowy meblowej w każdym stylu, to idealny przepis na aranżacyjny sukces. Ten duet po prostu pięknie się prezentuje.
Taki dębowo-biały mix dekorów nie tylko podnosi walory estetyczne zabudowy meblowej, ale dynamizuje przestrzeń, która w przypadku monokoloru mogłaby wydawać się przytłaczająca lub zbyt monotonna.
Duet, który nieustannie zachwyca
Ma tak wiele różnorodnych wzorniczo odmian, ciekawych odcieni i występuje w tak licznych interpretacjach rysunku, że aż trudno uwierzyć, że za nimi wszystkimi kryje się jeden gatunek drewna. Szlachetne i eleganckie lub przeciwnie – na wskroś nowoczesne, dekory inspirowane dębem są ozdobą każdej kuchni. Ponadczasowy urok sprawia, że są wyborem na lata, co nie oznacza wcale, że „dębowe” aranżacje muszą być zachowawcze i bez polotu.
- Dekory dębowe odkrywamy wciąż na nowo, w czym dużą zasługę ma bardzo zróżnicowana i coraz ciekawsza paleta wzornicza – wyjaśnia projektantka. – Kiedyś gatunek ten kojarzył się głównie z masywnymi meblami, charakterystycznymi dla kuchni w stylu klasycznym czy rustykalnym, obecnie dąb zdominował wnętrza o bardziej nowoczesnym charakterze. W takich aranżacjach jest najczęściej łączony właśnie z lubianą bielą. To przykład uniwersalnego i szykownego zarazem tandemu wzorniczego, który niejako na przekór lansowanym trendom, nie chce znudzić się użytkownikom mebli kuchennych.
Połączenie dębu z bielą, która optycznie rozjaśnia wnętrza, będzie dobrym rozwiązaniem w przypadku całościennych systemów meblowych do wysokości sufitu. To również podpowiadany przez projektantów sposób na złagodzenie zbyt rustykalnego charakteru mebli, jeżeli zdecydujemy się na dekory o głębokiej strukturze z wyraźnie zaznaczonymi cechami drewna.