Kuchnia w klimacie industrialnym
Naszą propozycją jest aranżacja industrialna – zainspirowana miastem, jego wyjątkową energią.
Strefa kuchenna ma zachęcać do działania. To tu skupiają się domownicy, włączając się w przygotowywanie posiłków. W zabieganym świecie bardzo ważne jest, by jak najwięcej chwil spędzać razem, więc korzystajmy z każdej ku temu okazji. Gotowanie staje się też często pasją, rozrywką, relaksem oraz świetnym pretekstem do ciekawych spotkań towarzyskich.
Sercem nowoczesnej kuchni jest wyspa, czyli wolnostojący ciąg szafek z funkcjonalnym, szerokim blatem, będącym częścią roboczą, a równocześnie stołem, przy którym można wypić kawę, siedząc na wysokich hokerach. W stylistykę industrialną najlepiej wpisuje się minimalistyczny model wyspy z drewna, kamienia i metalu.
Aranżacja budzi delikatne skojarzenia z miejską ulicą albo warsztatem, gdzie zawsze coś się dzieje. Zabudowę kuchenną stanowią częściowo otwarte półki na naczynia z dużą ilością metalowych, pomalowanych na czarno elementów. Zamykane drzwiczki jasnych mebli przypominają trochę blaszane szafki i współgrają z chropowatą fakturą części ścian, podkreślając ich przemysłowy charakter. Uwagę przykuwa wyposażenie, na przykład oryginalny ekspres do kawy, designerskie akcesoria kuchenne, nowoczesna armatura.
Na blacie wyspy zamontowano nakładany zlewozmywak ze stali nierdzewnej (Ferro) 60x80 cm, o gładkim wykończeniu. Ma jedną komorę i ociekacz po lewej stronie. Dopasowano do niego baterię z elastyczną wylewką Zumba (Ferro) w białym kolorze. Oprócz niebanalnego, industrialnego wyglądu jej zaletą jest plastyczność, dzięki czemu udaje się ją dowolnie ustawić, a tym samym dotrzeć nawet do najmocniej zabrudzonych naczyń o najbardziej nietypowych kształtach. Wysokość wylewki można regulować w zakresie od 28 do 44 cm, a jej zasięg od 15 do 35 cm. Model ten pasuje do baterii nie tylko z linii ZUMBA, ale i ALGEO SQUARE, LUGIO, RATIO. Mocowany jest przy użyciu klucza imbusowego 3 mm; posiada potrójne uszczelnienie pierścieniami typu o-ring.
Industrialny klimat wnosi kolorystyka, a więc szarości, grafit, biel, barwy drewna i kamienia. Część ścian została wyłożona dużymi płytami odrobinę imitującymi beton, z ciekawymi smugami, a część pomalowano „betonową” farbą nieco jaśniejszą niż płytki. Nie mogło zabraknąć cegły – w naturalnym kolorze, nierównej i o niejednolitej barwie. Zestawiona z wizualnym chłodem podłogi wyłożonej kwadratowymi płytami w różnych odcieniach szarości – ożywia wnętrze i dodaje mu charakteru. Na ceglanej ścianie projektant umieścił czarny napis podświetlony LED-ami. Przyciąga uwagę, nie pozostawia obojętnym, sprawia wrażenie trójwymiarowości.
W każdej kuchni łatwiej i przyjemniej się pracuje, gdy jest jasno, nic nas nie oślepia, nie powstają zacienione zakamarki, mamy możliwość regulacji kąta padania światła. Pamiętajmy więc o prawidłowym oświetleniu. Sprawdzą się tu zarówno zawieszone na linkach proste lampy, jak i rozmieszczone na podwieszanym suficie halogeny, czyli rozwiązanie praktyczne, a zarazem pasujące do stylizacji z urbanistycznym posmakiem.
Kuchnia w klimacie industrialnym łączy surowość z pewną nonszalancją. To miejsce dla ludzi twórczych.
FERRO www.ferro.pl
press box