Kamień niejedno ma oblicze
- Dekory kamienne kojarzą się z wzorniczym przepychem i bogato zdobionymi kuchniami, ale są równie popularne we wnętrzach aranżowanych w stylu loftowym czy w duchu nowoczesnego minimalizmu - mówi Sylwia Kowalska-Mikutel, projektanta Spółki Meblowej KAM, producenta mebli kuchennych. - Dzięki swojej uniwersalności dekory kamienne pasują do każdego wystroju, a umiejętny dobór pozostałych elementów dekoracyjnych pozwala dowolnie kreować styl wnętrza. Wymarzonym motywem wzorniczym do kuchni z minimalistyczną zabudową meblową będzie łupek iłowy w stonowanym odcieniu szarości.
Atutem dekorów kamiennych jest nie tylko niepowtarzalny urok, ale i wzornicze bogactwo. Dostępne są w tak wielu wybawieniach i różnorodnym rysunku użyłkowania, że bez trudu nadamy wnętrzu odpowiedniego stylu i podkreślimy jego charakter. Paleta modnych wybarwień nie ogranicza się do tych najbardziej popularnych inspirowanych rysunkiem kamieni szlachetnych. Coraz większe pole do popisu i możliwość kreowania gustownych, ale nietuzinkowych wnętrz kuchennych, mają „poszukiwacze” nowych motywów wzorniczych.
- W aranżacji kuchni nadal cenimy jasne kolory, a dekor łupek iłowy szary będzie ciekawą alternatywą dla klasycznej szarości czy popularnej bieli. Nie musimy z niej zresztą rezygnować, ponieważ biel doskonale komponuje się z barwą nowego dekoru - podpowiada projektantka. - Dekor łupek iłowy zrównoważy oszczędną kolorystykę bieli, dzięki czemu zabudowa meblowa nie będzie wydawała się monotonna.
Loftowy klimat kuchni można dodatkowo podkreślić elementami z metalu w postaci designerskich uchwytów meblowych czy niezwykle modnych w tym sezonie otwartych półek . Zestawiając łagodną surowość łupku iłowego z rysunkiem drewna ocieplimy natomiast jego wizerunek, a wnętrze nabierze bardziej przytulnego charakteru.
Elegancja i ponadczasowość
Dekory inspirowane rysunkiem i fakturą kamieni to niezwykle dekoracyjny element aranżacyjny. Ich urok jest bezdyskusyjny i ponadczasowy. Lubimy ich surową estetykę, ponieważ potrafią podkreślić prestiż kuchennego wnętrza i nadać mu wysmakowanej elegancji. Wystarczy nawet pojedynczy „kamienny” element, aby osiągnąć spektakularny efekt.
Do niedawna kamień zarezerwowany był głównie na blaty czy podłogi kuchenne. Dekory, które idealnie odwzorowują wielowymiarowość i charakterystyczną dla kamieni chropowatość, są zdecydowanie lżejsze od pierwowzoru, dlatego coraz częściej pojawiają się na frontach i korpusach mebli, a także jako okładzina ścienna.
Rysunek kamienia doskonale łączy się z drewnem i szkłem, ale współgra także z bardziej nowoczesnymi rozwiązaniami, jak fronty w wysokim połysku.
Wielbiciele bardziej tradycyjnych kamieni mogą pozostać przy jego bogatszych wzorniczo odmianach - paleta dostępnych wzorów pozwala idealnie dobrać dekor do wymarzonej stylistyki wnętrza.