rintal_futura_dab

foto: Rintal Polska

Konto usunięte

Konto usunięte

12 lutego 2019, 17:30

Step by step – dobieramy stopnie na schody

Drewno klasyczne, egzotyczne, a może szkło lub blacha? Zobacz inspirujące przykłady schodów wewnętrznych, które wykończono stopniami wykonanymi z tradycyjnych oraz totalnie ekstrawaganckich materiałów.

Stopnie drewniane to elegancja sama w sobie. Nie jest to jednak jedyny materiał, z którego można je wykonać. W nowoczesnych przestrzeniach coraz częściej pojawiają się dotąd mniej popularne rozwiązania, takie jak na przykład stopnie zrobione ze szkła czy blachy.

Jak dobrać stopnie do stylu wnętrza? Kiedy postawić na tradycyjne, a kiedy na nowoczesne rozwiązania? Ile kosztują schody w zależności od wybranego wariantu stopni? Podpowiada Andrzej Zbąski, ekspert Rintal Polska.

1.    Jesteś w domu – stopnie z drewna krajowego

Drewno to niekwestionowany lider przy wyborze materiału na stopnie schodów wewnętrznych. Nie szukając daleko, zdecydować można się na dąb, jeden z najcenniejszych krajowych gatunków ze względu na dużą wytrzymałość, odporność na ścieranie oraz niebanalny wygląd z uwydatnionym usłojeniem.

Nieco tańszą alternatywą jest buk. Choć gatunek ten jest nieznacznie mniej odporny na skutki użytkowania i upływ czasu, to przyciąga wzrok atrakcyjną, jednolitą strukturą bez widocznych słojów.

Jednym z twardszych, polskich gatunków drewna jest także jesion. Ma jasny, niejednolity, żółto-brązowy odcień, który sprawia, że stopnie wyglądają bardzo dekoracyjnie.

Gdzie pasują stopnie z drewna krajowego?

Stopnie z dębu sprawdzają się w widnych domach z dużą ilością naturalnego światła. Promienie słońca wydobywają niebanalną barwę tego gatunku drewna, podkreślając wyraźnie zarysowane sęki i słoje. Schody z takimi stopniami komponują się w praktycznie każdym wnętrzu, tak samo klasycznym, rustykalnym, jak i nowoczesnym.

Alternatywą są stopnie z buku, który ze względu na jasny kolor oraz oryginalną strukturę sprawdza się w słabo doświetlonych miejscach, ze szczególnym naciskiem na wnętrza nowoczesne i skandynawskie.

Podobnie działa jesion, którego jasny kolor powiększa optycznie przestrzeń, świetnie ożywiając i ocieplając nawet ciemne czy małe pomieszczenia.

2.    Powrót z dalekich krajów – stopnie z drewna egzotycznego

W przypadku drewna egzotycznego na pierwszy plan wysuwają się: orzech amerykański, merbau i doussie.

Orzech amerykański ma unikatowy, a przez to wysoko ceniony układ usłojenia. Stopnie wykonane z tego gatunku drewna nadają schodom elegancki wygląd.

Podobnie działa merbau, którego czerwonobrązowy kolor i sporadycznie występujące, mocne sęki dają niezwykle wyjątkowy efekt wizualny.

Z kolei doussie, określany mianem „królewskiego drewna”, to gatunek o pomarańczowo-brązowej barwie, która ożywia konstrukcję schodów i nadaje wnętrzu luksusowy klimat.

Gdzie pasują stopnie z drewna egzotycznego?

Stopnie wykonane z drewna egzotycznego zachwycają kolorami i usłojeniem, pozwalając wykreować niepowtarzalną atmosferę we wnętrzu.

Orzech amerykański wyróżnia bogate usłojenie oraz ciepły, ciemnobrązowy kolor. Stopnie wykonane z tego gatunku drewna pasują do luksusowych wnętrz, zarówno minimalistycznych, jak i klasycznych.

Merbau, ze względu na ciepły kolor, łączący w sobie mleczną czekoladę z czerwonawym odcieniem, komponuje się we wnętrzach o wystroju klasycznym lub vintage.

Doussie charakteryzują wijące się po powierzchni połyskujące nitki i warkocze. Stopnie wykonane z tego gatunku drewna rozświetlają przestrzeń, pasując do luksusowych, pełnych bieli i szkła domów.

3.    W drodze do jutra - stopnie ze szkła i blachy

Stopnie wykonane ze szkła czy blachy to nie aranżacyjne fantasy, a coraz popularniejsze rozwiązania dedykowane nowoczesnym wnętrzom.

Stopnie ze szkła dają wizualną lekkość. Są smukłe i dekoracyjne, podkreślając przestronność dużych domów, jak i służąc do optycznego powiększenia małych pomieszczeń. Wykonywane są z dbałością o każdy szczegół, a powstają ze szklanych płyt, które laminuje się warstwowo foliami.

W przypadku stopni z blachy zdecydować można się na kilka rozwiązań. Mamy stosunkowo subtelnie wyglądającą blachę otworową, bardziej industrialną – blachę ryflowaną lub dające najbardziej surowy look, czyli stopnie z metalowej kraty.

Gdzie pasują stopnie ze szkła i blachy?

Szkło to rozwiązanie dla miłośników nowoczesnych technologii i odważnych stylizacji. Stopnie wykonane z tego materiału podkreślą ultranowoczesną i minimalistyczną przestrzeń.

Z kolei schody ze stopniami z blachy, ze względu na swój surowy, zimny charakter, najlepiej wkomponują się w poprzemysłowych loftach oraz wnętrzach urządzonych w stylu industrialnym.

A ty, jakie stopnie dobierzesz do swojego wnętrza?

Źródło: Rintal Polska

Źródło: Rintal Polska