123rf.com_foto2

foto: www.123rf.com

Konto usunięte

Konto usunięte

29 stycznia 2019, 16:00

Schody idealnie dopasowane do wnętrza

Decydując się na budowę domu piętrowego lub kupując dwupoziomowe mieszkanie, prędzej czy później staniesz przed dylematem zakupu schodów wewnętrznych. To jedna z najpoważniejszych i najdroższych inwestycji w twoich czterech kątach. Wybór musi być przemyślany, uniwersalny – aby służył przez wiele lat i przede wszystkim idealnie pasujący do stylu całego wnętrza. Podpowiadamy, co należy brać pod uwagę przy wyborze schodów.

#1 Typ i rozmiar

Oceń wielkość swojego pomieszczenia i wybierz schody, które nie zdominują przestrzeni. W bardzo małych pomieszczeniach stosuje się często schody kręcone. Dzięki ażurowej, rzeźbiarskiej formie stanowią one dekoracyjny akcent wnętrza. Są jednak mało komfortowe w użytkowaniu, dość ciasne i strome. Najczęściej spotykane w polskich domach są schody jedno- lub dwubiegowe. Ich popularność bierze się z tego, że zajmują stosunkowo niewiele miejsca i są proste oraz niedrogie w wykonaniu. Do tego schody takie są bardzo uniwersalne i pasują zarówno do stylu klasycznego jak i nowoczesnego. Na dużych, otwartych przestrzeniach, gdzie schody mogą być dominantą i mają za zadanie przykuwać uwagę,  warto wybrać typ wachlarzowy lub zabiegowy, w których stopnie ułożone są po łuku. To bardzo efektowny rozwiązanie.

#2 Konstrukcja i materiał

Nie tylko wygląd, ale przede wszystkim trwałość mają znaczenie przy konstrukcji schodów. Właściwy dobór materiałów zapewni domownikom komfort użytkowania na długie lata. Szczególnie trwałym i łatwym w renowacji materiałem do budowy schodów jest beton. – mówi Andrzej Chłopek, ekspert marki Probet-Dasag. – Betonowe schody są wytrzymałe na duże obciążenia, niepodatne na uszkodzenia mechaniczne, a do tego  ogniotrwałe. Produkowane przez nas stopnie i okładziny schodów odznaczają się wysoką wytrzymałością na zginanie, plasującą się na poziomie 6,0 MPa oraz bardzo dobrą odpornością na ścieranie.

#3 Rodzaje stopni

Schody wewnętrzne mogą być zwartą bryłą, lub przybrać formę bardziej ażurową.  Wszystko zależy od zastosowanego w ich konstrukcji rodzaju stopni. Najbardziej klasyczne i jednocześnie najbardziej masywne są stopnie blokowe oraz stopnie klinowe. Posiadają one bardzo wysokie parametry wytrzymałościowe i mogą być stosowane jako elementy nośne. Nieco lżejszą konstrukcję uzyskamy przy wykorzystaniu stopni dwuelementowych, składających się z nastopnicy i podstopnicy. Dzięki wysunięciu nastopnicy przed krawędź stopnia uzyskuje się dodatkową powierzchnię użytkową. Nowoczesną i niezwykle lekką konstrukcję posiadają natomiast schody samonośne podparte na belce nośnej.

 

#4 Okładziny schodowe

Schody wymagają odpowiedniej oprawy. Okładzina to nie tylko element dekoracyjny i wykończeniowy, ale przede wszystkim ochrona naszych schodów przed skutkami użytkowania.  Betonowe schody wewnętrze oraz okładziny kątowe od Probet-Dasag mogą zostać wykonane w różnych technologiach uszlachetniania powierzchni. Technologia BELLO, czyli szlifowanie, uwydatnia piękno kruszyw z kamienia naturalnego. Natomiast technologia PRATO, czyli piaskowanie, nadaje szorstkości powierzchni stopni i zapewnia ich wysoką antypoślizgowość. – Do wszystkich schodów naszej produkcji oferujemy dodatkowo gumowe wkładki narożne albo jedno- lub dwurzędowe, które zabezpieczą użytkowników przed ewentualnym poślizgnięciem. – dodaje Andrzej Chłopek.

Odpowiadający naszym gustom i stylowi domu projekt schodów, zrealizowany z trwałych i bezpiecznych w użytkowaniu materiałów, to gwarancja satysfakcji na długie lata. Warto więc w przemyślany i niespieszny sposób, posiłkując się wiedzą ekspertów, podejść do tego przedsięwzięcia, aby uniknąć niepotrzebnych błędów.

Źródło: Dasag